زبان:  فارسی
26،02122927725 فکس:02122927920 :تلفن   
: رایانامه  
logo.png
ISO 45001:استاندارد جدید ایمنی و بهداشت شغلی

ISO 45001 

 

 پیش نویس این استاندارد که الهام گرفته از استاندارد OHSAS 18001 است، برای آن طراحی شده که شرکتها و سازمانهای سراسر جهان سلامت و ایمنی کارکنان خود را بواسطه آن تضمین نمایند. آقای David Smith رئیس کمیته تدوین استاندارد ISO 45001 در گفتگو با ایزو از این استاندارد جدید می گوید:

28 آوریل، روز جهانی ایمنی و بهداشت در محل کار بود و یادآور آن که پیشگیری بهترین درمان حوادث محل کار است.

سازمان بین المللی ایزو گروهی از کارشناسان بهداشت و ایمنی شغلی (OHS) را به گرد هم آورده تا استاندارد جدیدی را تدوین نمایند. استاندارد ISO 45001 به سازمانها کمک خواهد کرد تا عملکرد بهداشت و ایمنی و در نهایت حفظ جان افراد را بهبود بخشند.استاندارد ISO 45001، بهداشت و ایمنی شغلی، الزامات مربوط به اجرای یک سیستم مدیریتی و چارچوبی برای کاهش ریسک آسیب و بیماری به کارکنان را ارایه می نماید. این استاندارد جایگزینی کاملا مطلوب برای استاندارد OHSAS 18001  خواهد بود.


تفاوت استاندارد ISO 45001 و OHSAS18001:

 

این تفاوت ها بیشتر در نگاه و تمرکز استاندارد ISO 45001  بر روی ماهیت عملکردی سازمان بوده که نقش و مسئولیت رهبری و مدیریت ارشد سازمان را پر رنگ تر می کند.
دراین استاندارد جدید سازمان باید نگاه فراتری نسبت به مسائل مربوط به ایمنی و بهداشت سازمان خود داشته و مسئولیت آنچه جامعه از آن انتظار دارد را نیز به عهده بگیرد .
سازمان ها باید در قبال تامین کنندگان و پیمانکاران خود نیز به همین نحو فکر کرده و توجه داشته باشند امضاء یک قرار داد به منزله صلب مسئولیت سازمان نسبت به آنچه پیمانکاران و یا تامین کنندگان انجام می دهند نیست.  به عنوان مثال : تامین کنندگان و پیمانکاران باید مسئولیت تاثیر فعالیتهایشان بر همسایگانی که در محیط پیرامونیشان وجود دارند را نیز بپذیرند. که این خود از تمرکز بر کارمندان داخلی سازمان بسیار وسیعتر است.

 

مزایای استفاده از استاندارد ISO 45001 :

 

مراسم روز جهانی ایمنی و بهداشت در محل کار توسط سازمان بین ­المللی کار (IOL) برگزار شد و هدف آن افزایش آگاهی درباره اهمیت ایمنی و بهداشت شغلی و ایجاد فرهنگ پیشگیری در محل کار است.همچنین علاوه بر کاهش هزینه های مرتبط با بیمه ، و یا دیه ها در این خصوص برای سازمانها ، به علت توجه به نیازها و احتیاجات افراد ، فرهنگ سازمانی مثبتی در سازمان ایجاد می شود.

سالانه نزدیک به 3/2 میلیون نفر  در سراسر دنیا به علت حوادث و یا بیماریهای مرتبط با شغل جان خود را از دست می دهند . لذا استقرار موثر و قوی این استاندارد ها  ریسک بروز خطرات را کاهش  و فرایندهای جاری از وقوع بسیاری از این حوادث می توان جلوگیری کرد.

استاندارد OHSAS 18001 بسیار موفق بوده و به طور گسترده پذیرفته شده است. ضرورت تدوین استاندارد ایزو چیست؟

 

به دلایل مختلفی ما خواستار استفاده از سیستم ایزو هستیم. تعداد زیادی از سازمانها از استانداردهای سیستم مدیریت ایزو استفاده می کنند. پس یک ابزار بهداشت حرفه ای و ایمنی که بتواند به سهولت با این سیستم در هم آمیخته شود سبب تسهیل انجام امور خواهد شد. به ویژه آنکه تمرکز ما بر یکپارچه سازی آسان با استاندارد ISO 45001 است زیرا در سازمانهای متعدد به خصوص در شرکتهای تجاری کوچک، صرفاًٌ یک نفر مسئول مراقبت از ایمنی و مسائل زیست محیطی است. امیدوارم نام و شهرت ایزو به این استاندارد اعتبار لازم جهت پذیرش بین المللی آن را اعطا نماید.

نکته جالب دیگر در رابطه با این پروژه ایزو، مشارکت کشورها و سازمانهای متعددی از سراسر جهان است. 20 سال پیش در اولین جلسه ای که تدوین استاندارد OHSAS 18001 در آن کلید خورد شرکت داشتم و شخصاً از اینکه مشاهده می کنم امروز کشورهای زیادی برای تدوین این استاندارد حاضر شده اند واقعاً هیجان زده ام. مشارکت کشورهای دنیا از قاره های اروپا، آمریکا، همینطور آفریقا، آسیا و آمریکای جنوبی به ما کمک می کند تا ابزاری را بوجود آوریم که برای همه کارآیی داشته باشد. کارشناسان سازمان بین المللی کار (ILO) ضمن مشارکت بسیار فعال خود، نظرات و دیدگاههای بسیار ارزشمندی داشته اند که به ما ارایه نموده اند.

البته با توجه به اینکه ذینفعان این استاندارد طیف وسیعی را در بر می گیرند، کار تدوین بسیار مشکل و اختلاف نظرها فراوان است. اما از مشاهده مشارکت گسترده افراد خوشحالم و امید دارم در مسیر درست تهیه ابزاری باشیم که همه سازمانها در هر چارچوب مقرراتی و در هر کشوری بتوانند آن را اجرا نمایند.

 

اگر همانگونه که گفتیم ساختار و سیستم را اجرا و به درستی عمل نمائید خطر احتمالی وارد شدن صدمه به افرادی که برای شما کار می کنند کاهش خواهد یافت. بر اساس آمارهای سازمان بین المللی کار که در سال جاری منتشر شده است،‌در سال 2014 در حدود دو میلیون و سیصد هزار نفر به دلیل حوادث کاری یا بیماریهای مرتبط با نوع کار، جان خود را از دست داده اند. این آمارها بسیار تکان دهنده هستند و مسئولیت عظیمی را متوجه جامعه می سازد. اجرای یک سیستم قوی مدیریت بهداشت حرفه ای و ایمنی به سازمانها کمک می کند تا آمارهای مرگ و میر و بیماریهای مرتبط با نوع کار را کاهش دهند. حتی از پرداخت غرامتهای سنگین و هزینه های بیمه دوری نمایند و در عوض کارکنان وقتی مشاهده می کنند که نیازهای آنان مورد توجه قرار گرفته، سبب می شود فرهنگ مثبت بودن در سازمان برقرار شود.
 

 

 

طراحی و توسعه سایت توسط Anatech Anatech | آناتک

تمامی حقوق برای این وبسایت محفوظ می باشد